Skip to content


Alexandr Kolčenko byl propuštěn z vězení

https://www.amwenglish.com/articles/anarchist-prisoner-oleksandr-kolchenko-is-free/images/kolchenko.jpgDne 7. září 2019 proběhla výměna uvězněných osob mezi tzv. Ruskem a Ukrajinou. Došlo k propuštění těch, co strávili měsíce nebo roky svého života ve věznicích kvůli geopolitickým hrám politiků. Mezi propuštěnými byl i anarchista Alexandr Kolčenko, kterému byl původně uložen trest 10 let vězení. Upřímně blahopřejeme soudruhovi, který snášel všechny těžkosti represivního aparátu a zůstal věrný vlastním zásadám a přesvědčení.

O případu

Dne 25. srpna 2015 vojenský soud v Rostově na Donu vynesl rozsudek nad ukrajinským režisérem Olegem Sencovem a krymským anarchistou Alexandrem Kolčenkem. Při vyšetřování byli označeni za „teroristy“ – Sencov prý na pokyn kyjevského Pravého sektoru založil v Simferopoli „teroristickou skupinu“, která se pokusila dobýt Krym zpět pro Ukrajinu.

Kolčenko byl podle vyšetřovatelů členem této skupiny. Prý měli zapálit dveře Ruské krymské komunity a okno místní pobočky Jednotného Ruska (tehdy vládnoucí strany v Rusku).

Během soudu jeden z klíčových svědků Gennadij Afanasjev, na jehož svědectví bylo postaveno obvinění, řekl, že všechna jeho svědectví byla vynucena mučením a jsou vymyšlená. Afanasjev byl v rámci případu „krymských teroristů“ odsouzen na sedm let odnětí svobody. Oleg Sencov dostal za zapálené dveře a okno dvacet let odnětí svobody, Alexandr Kolčenko deset let.

Posted in General.

Tagged with .