Skip to content


Případ Lukáše Kaliny a možnosti podpory

Před nějakou dobou media informovala o skandálním případu Lukáše Kaliny, kterému soud v Brně vyměřil trest ve vězení na rok a půl, protože nezaplatil za pět housek. Anarchistický černý kříž je s Lukášem v kontaktu. Tímto článkem chceme přiblížit jeho situaci a vyzvat k podpoře.

K zatčení Lukáše Kaliny došlo v Brně, v supermarketu Tesco vedle galerie Vaňkovka. V té době neměl domov a žil na ulici. „Bydlel jsem na „zámku“, ubytovnách a pak na ulici v Havlíčkovo Brodě a Brně. Teď žiju v base v Břeclavi. Na pokoji je nás pět. Jsou to vesměs starší chlapi.

Lukáš trpí schizofrenií a závislostí na alkoholu. Housky si v obchodě strčil do tašky a když ho ostraha odhalila vydala ho policii. Soud následně výši rozsudku zdůvodnil tím, že šlo o krádež v nouzovém stavu vyhlášeném v souvislosti s pandemií COVID 19.

Jen ignorant by si nepovšiml, že sám Lukáš byl v nouzi a to, co soud označil za krádež udělal právě proto, aby svou nouzovou situaci vyřešil. Absurditu celé situace dokresluje také fakt, že podobné housky každý den supermarkety ve velkém vyhazují do kontejnerů, které často hlídá ostraha a odhání od nich hladové lidi. Tuto skutečnost také zviditelnilo video projektu STRAKA, kampaně, která tvrdí, že se zločinu nedopustil Lukáš Kalina, ale soudci, bachaři a kapitalisté. PROJEKT STRAKA  propaguje neplacení za zboží v obchodech s odvoláním na fakt, že to jsou především kapitalisté, kdo hromadí hodnoty na úkor pracujících.

PROJEKT STRAKA

Lukášův případ vyvolal nevoli a reakce medií, advokátů a psychologů. Pokud víme, všichni se však pohoršují nad přísností trestu a teoretizují jak by podle nich měl vypadat trest spravedlivý. ABC odmítá tuto logiku, protože podle nás by neměl být trestán vůbec. Trestání nepovažujeme za konstruktivní způsob, jak řešit problémy. Navíc, dokonce ani kdyby v jeho tašce v obchodě skončilo jiné zboží než jídlo, nebyl by to zločin.

Nepřistupujeme na logiku, která přisuzuje stejný význam tomu, když někdo vezme chudému sousedovi jídlo z bytu a tomu, když ho vezme z regálu korporace, která ho získala vykořisťováním. V prvním případě je to krádež, v druhém expropriace. Dvě významově naprosto odlišné situace. Zatím co, na krádež můžeme mít kritický pohled, expropriaci považujeme za legitimní součást anarchistické praxe. Ostatně, to nám připomínají třeba i případy lidí jako Lisa Dorfer, Thomas Meyer Falk, Pola Roupa, Kostas Sakkas, Claudio Lavazza, Giannis Dimitrakis i dalších anarchistů a anarchistek, kteří sedí ve vězení v souvislosti s vyvlastněním peněz z bank.

Praxe nejen českých soudů odhaluje svou zločinnou povahu, když posílá psychicky nemocné lidi za mříže a zastává se zlodějů, kteří okrádají pracující a vyhazují jídlo místo toho, aby ho sdíleli s hladovými. „Jsem na specializovaném oddělení, protože trpím vážnou duševní chorobou, schizofrenií. Výkon trestu má na mě psychicky negativní dopady.“ Tak popsal svou situaci sám Lukáš.

Napsat vězněnému dopis je jednoduchá a velmi účinná forma emoční a psychické podpory. ABC na webu informuje jak a proč to dělat. Chceme každého vyzvat, aby vzal tužku, papír a Lukášovi napsal. On sám v dopise uvedl: „Moje záliby jsou čtení, psaní a chození do krajiny. Chodím do lesa na čerstvý vzduch a hledat houby. Rád maluju, tak jsem si na to koupil sešit. Když je nálada, hraju karty se společníkem na cimře.“ Věříme, že každý najde něco společného o čem si může s Lukášem dopisovat. Ten, kdo si neví rady s tím, co by ho v dopise potěšilo se ho může zeptat. Zde je jeho adresa:

Lukáš Kalina nar. 1995
Vězeňská služba ČR – Věznice Břeclav
P. O. BOX 74
Břeclav
690 02

Lukáš také uvedl: „15. září mám další soud kde budou řešit podmínku, kterou jsem porušil těmi nezaplacenými houskami, takže mě asi napálí ještě o několik měsíců navíc.“ Jak soud dopadl zatím nevíme. ABC bude jeho případ dále sledovat a poskytovat mu potřebnou podporu. Není důležité, že není anarchista. Důvody pro které je stíhán mají jasně politickou povahu. Když podporujeme squattery vyvlastňující prázdné budovy, proč bychom neměli podpořit člověka vyvlastňujícího housky?

Nejen z medií víme, že případ Lukáše Kaliny není ojedinělý. Probírali jsme jeho situaci se spřízněnou advokátkou, která prohlásila: „Je to hrozné, protože tohle se děje dost často, jenže se o tom veřejnost nedoví, protože o tom nikdo neinformuje.“ Chceme to změnit a o podobných případech informovat. Protože jedině, když se o problémech ví, může se něco dělat pro změnu.

Posted in General, Prohlášení.

Tagged with .