Skip to content


Otřesný příběh mučeného anarchisty Mikoly Dziadoka

„Hrozili znásilněním a řekli, že mě vezmou na gestapo nebo do lesa.” Následuje líčení příběhu vězněného a mučeného anarchisty Mikoly Dziadoka. Upozorňujeme, že jde o velmi otřesné události a citlivějším povahám to může způsobit nevolnost.

12. listopadu 2020 informovalo ministerstvo vnitra v Bělorusku o zatčení anarchistického blogera Mikoly Dziadoka. Poté tisková služba místního oddělení tvrdila, že zadržený „aktivně spolupracuje s vyšetřovacími orgány a vydává přiznání“. Zároveň je ze záznamu zveřejněného společně s tiskovou zprávou policie zřejmé, že Dziadok byl tvrdě zbit. Nyní je obviněn z organizování akcí, které hrubě porušují veřejný pořádek (paragraf 342 trestního zákoníku). Od osoby, které se podařilo s M. Dziadokem promluvit v zadržovacím centru v ulici Akrestsina, se „Mediazona“ dozvěděla podrobnosti o zadržení tohoto anarchisty.

Zdroj, který si z bezpečnostních důvodů přál zůstat v anonymitě, řekl „Mediazoně“, že podle Mikoly Dziadoka dorazily bezpečnostní síly do jeho pronajatého bytu ve městě Sosnovy 11. listopadu zhruba ve 23:00. „Rozbili okno. Sedm osob ze speciální policejní jednotky a muži z OMON (pořádková policie) vtrhli dovnitř,“ vzpomíná zdroj příběhu anarchisty.

„Na začátku ho začali bít, aby dostali heslo pro vstup do počítače. Pak ho dusili polštářem. Když se začal dusit, dal jim heslo. Poté byl dlouho mlácen, dokud si nevzpoměl na heslo pro sociální síť Telegram, “ říká zdroj.

Potom M. Dziadok nějakou dobu ležel na podlaze – policisté ho nenechali zvednout hlavu, ale blogger tvrdí, že chodili po bytě. Brzy přivedli svědky a prohledali byt. „Okamžitě mu bylo řečeno, aby před svědky mlčel.” uvádí spolupracovník “Mediazony”.

„Během prohlídky byly z výklenku vyjmuty tři lahve s nástroji, které nebyly původně v bytě, silně zapáchaly benzínem.” Lahve byly zabalené v ručníku, který používal v kuchyni, “ vzpomněl si Mikola v rozhovoru se zdrojem. Později běloruské masové sdělovací prostředky uvedly, že v bytě Mikoly byly nalezeny molotovovy koktejly (zápalné lahve).

Právnička Natalia Matskevich řekla, že Mikola Dziadok byl během zatčení zbit. Obhájkyně požádala o soudní lékařskou prohlídku.

„Mohu říci, že jsem spolupracovala s několika klienty, kteří uprchli z Čečenska poté, co byli mučeni a byli zadrženi v Bělorusku kvůli vyhoštění. Nikdy jsem si ale nemyslela, že se setkám s takovými příběhy i v naší zemi“ řekla Matskevich, aniž upřesnila podrobnosti o zatčení svého klienta.

Po prohlídce donucovací orgány řekli Mikolovi, že nyní budou nahrávat video. Zatlačili ho do komory a vložili do ní slzný plyn. „Potom ho vzali ven a aplikovali mu pepřový plyn přímo do očí. Říkali, že pokud nebude mluvit na videu, nedovolí mu umýt si obličej. Vzali ho do domu a dokud nebylo natočeno video, nedovolili mu očistit se.“, takto líčí zdroj „Mediazona“ slova anarchisty.

Ze záznamu distribuovaného tiskovou službou ministerstva vnitra je zjevné, že oči M. Dziadoka viditelně slzí. Přístupné to je na portálu spring96.org

(Poznámka ABC news: Zjevné stopy po mučení Mikoly jsou vidět od času 1:14 v tomto videu)

„Po celou dobu hrozili, že ho znásilní a budou na něj močit. Řekli, že ho přivedou na gestapo nebo do lesa,” pokračuje zdroj.

Kolem půl druhé byl M. Dziadok poslán do minibusu a odvezen do Minsku do hlavní kanceláře GUBOPiK (Hlavní ředitelství pro boj proti organizované trestné činnosti a korupci). Blogger řekl spolupracovníkovi „Mediazona“, že tam byl položen tváří k podlaze a strávil v této pozici čtyři hodiny.

„Byl vyzván k poskytnutí hesla od VeraCryptu ze svého pevného disku a byl přinucen říci, kdo jsou správci různých kanálů, zejména těch anarchistických jako „Pramen“ a „ABC-Bělorusko “(Anarchistický černý kříž). Když byl zticha, udeřili ho obušky do zad a nohou,“ říká zdroj příběhu Mikoly Dziadoka.

Hrozili mu znásilněním obuškem, zasáhli ho na rukou a patách paralyzérem; když zvedl hlavu, šlápli na ni – to pokračovalo až do páté hodiny.

„Vzali láhve, které údajně našli v bytě, nacpali mu hrdla do úst. Donutili ho, aby na ně plivl, a pak je otřel.” Donutili ho pak, aby podepsal nějaké papíry,“ řekl Mikolův svědek.

Poté, co policisté požadovali, aby zatčený anarchista znovu před kamerou pronesl text, který napsali – „řekli, že když řekne něco špatně, zbijí ho. Pokud řekne něco jiného o policistech nebo o někom z GUBOPiK, vezmou ho ze zadržovacího střediska a zbijí ho znovu, a to ještě tvrději.

Podle zdroje, Mikola Dziadok neví, kdo se mu vysmíval – účastníci zatčení a prohlídky se nepředstavili a byli maskováni. „Slíbili“, že anarchista dostane „sedm nebo devět let“, a pokud o „nich“ něco řekne, „bude umístěn do ‘kokpitu’ (speciální ruský typ cely, kde mohou vězni znásilňovat nováčky. Dozorci mohou použít tuto celo jako trest) a tam ho zabijí“.

Mikola Dziadok byl převezen do zadržovacího střediska v ulici Akrestsina 12. listopadu kolem páté hodiny. Nyní je ve vyšetřovací vazbě.

25. listopadu 2020

Konečně známe adresu, kam je možné Mikolovi zaslat dopisy:
СИЗО-1, ул. Володарского 2, Минск, 220030, Дедку Николаю Александровичу

Převzato z webu abc-belarus.org

Další články k tématu:

Posted in General.

Tagged with , .