Skip to content


FAQ

Souhrn nejčastěji kladených otázek a naše odpovědi na ně. Pokud tě napadnou jakékoliv další, napiš nám na email abc-cz@riseup.net a pokusíme se je zodpovědět.

 

Policie říká, že odepřením výpovědi se vlastně přiznávám…
Není to pravda, trvej si na svém a využívej právo nevypovídat.

Policie mi tvrdí, že odepírání výpovědi a nespolupracování s policií mi může přinést vyšší trest.
O výši trestu rozhoduje soud a odepírání výpovědi na něj nemá žádn
ý vliv. Je to tvoje nezadatelné právo, policie se tě jen snaží vystrašit.

Odmítám vypovídat s odkazem na § 100 (právo odepřít výpověď). Ptají se mě, kdo je ta osoba blízká, (v zákoně doslova stojí: „Osoba může vysvětlení odepřít pouze , pokud by jím sobě nebo osobě blízké způsobila nebezpečí trestního stíhání nebo nebezpečí postihu za správní delikt.“) ať můžou zhodnotit jestli mi je opravdu blízká, a není to jen někdo známý.
Osobu blízkou nemusíš specifikovat, takže jim
vůbecnic neříkej.

Říkají, že se věc týká závažného trestného činu a že pro něj platí výjimka z práva.
Právo nevypovídat je ústavní právo, je tedy nadřazené všem ostatním. Žádná výjimka na něj neplatí.

Vyhrožují mi pokutou až 50 tisíc, pokud nebudu vypovídat. Co mám dělat?
Nevypovídej, případnou pokutu by musel určovat soud a je pravděpodobné, že spor vyhraješ. A když ne, složíme se na ni.

Policie mi volá na mobil, co jim mám říct?
Řekni volajícímu, že si nemůžeš ověřit, jestli je opravdu od policie,nebo
je to jen nějaký vtipálek. Řekni jim, že pokud od tebe něco chtějí vědět, ať ti to pošlou písemně se všemi informacemi dle jejich interních předpisů. Pozor, může se stát, že se budou vykrucovat, že by to trvalo moc dlouho a jde o naléhavý případ. Navrhnou, že ti předvolání pošlou e-mailem, a budou chtít tvoji adresu. Nic jim neříkej a trvej na papírové verzi. Může se stát, že přijde až za několik dní, ale i to, že u tebe do půl hodiny zazvoní policie a předvolání ti předá osobně (to je ze zákona možné).

Kriminalista v civilu mě zastavil na ulici / v práci / ve škole s tím, že se chce neformálně optat na pár věcí. Co mu mám odpovědět?
Zaprvé, požaduj po něm předložení policejního průkazu a opiš si číslo. Zadruhé, odmítni vypovídat, žádné odpovědi mimo záznam a neformální pokec v kavárně
nepřichází. Zastav to rázně už na začátku, neukazuj slabost. Pokud něco chtějí vědět, musí ti předat předvolání na policejní stanici v papírové podobě, a nebo klidně i ústně předvolat s tím, že tě ihned odvezou na stanici. Na stanici využij svého práva nevypovídat a vůbec nic jim neříkej a vůbec nic nepodepisuj. S policajty se nebav ani po cestě na služebnu, můžou se s tebou snažit navázat zdánlivě neformální rozhovor, při kterém ale můžeš říct něco, co by tě později mrzelo. Zapamatuj si, že policie má mnoho metod, jak z tebe dostat informace, které by se jim hodily. I když se ti zdá, že je přechytračíš nebo jsi si jistý/á, že jim řekneš jen neškodné informace, není tomu tak.

Existují některé věci, které policii musím říct, i když odmítám vypovídat?
Policii jen podej svoji občanku a nic jim neříkej. Ani
na jakou školu chodíš, ani kde pracuješ. Nenech se při této situaci dotlačit do „ano“ módu. Může to vypadat následovně:

„Jmenujete se Jana Nováková?“

„Ano“

„Bydlíte v ulici Policejní buzerace 158?“

„Ano“

„Narodila jste se 15. března 1997?“

„Ano“

„Znáte aktivistu XY?“

„Ano“…

A je to, už jsi naskočil/a na přitakávací mód a řekl/a jim něco, co jsi nechtěl/a. Nevypovídej.

Z nějakého důvodu chci vypovídat, ale některé věci si chci nechat pro sebe. Je to možné?
Ano, kdykoliv během výpovědi můžeš odmítnout vypovídat k určité věci bez udání důvodu. Policejní vyšetřovatelé jsou zkušení a mají praxi, ty ne. Proto z tebe různými kličkami a záludnými otázkami mohou dostat, co chtějí. Doporučujeme ale nevypovídat vůbec, i pokud jsi na stanici jako oběť trestného činu (například po napadení neonacisty), policie se bude snažit získat i informace s tím nesouvisející, které se týkají anarchistického hnutí.

Co musím ze zákona podepsat?
Podepisovat nemusíš vůbec nic (ani poučení, ani protokol, nic), hlavně nepodepisuj žádné prohlášení o mlčenlivosti a podobně.

Policii budu odpovídat jenom na věci, které jsou veřejně dohledatelné, to nemůže nikomu uškodit.
Když jsou to věci obecně známé a veřejně dohledatelné, policie o nich ví, nemusíš jim je říkat znova. Nevypovídej.

Policie přišla ke mně domů a chce, abych jim dal svůj počítač, mobil, tablet apod. Co mám dělat?
Nic policii dobrovolně nedávej a verbálně to odmítej, jestli si to chtějí vzít, ať přijdou s příkazem k domovní prohlídce.

Byl/a jsem zajištěn/a a jsem na policejní stanici. Ukázal/a jsem jim občanku, aby mě mohli legitimovat, ale chtějí si mě i vyfotit. Mají na to právo?
Ne, nemají, důrazně to odmítej. Policie nemá právo tě fotit ani ti odebírat vzorky DNA, pokud zjistili tvou totožnost prostřednictvím občanského průkazu a zároveň nejsi obviněn/á z trestného činu.

U výslechu mi policista tvrdí, že na mě kámoši už všechno práskli a že bych jim měl radši všechno pěkně vyklopit.
Věř svým kamarádům, a ne policii, nevypovídej. Snaží se tě znejistit, aby ses rozpovídal. Navíc, pokud už údajně všechno prozradili, svojí výpovědí nic nezískáš.

Na stanici při výslechu mi policista říká, že jsem v pěkném maléru, ale že když budu spolupracovat a vypovídat, může mi to ulehčit u soudu a třeba i zkrátit trest.
Kecy, policie o těchto věcech ne, rozhoduje o nich soud. Nevypovídej.

Při výslechu mi vyhrožují, že když nebudu vypovídat, tak si mě tam nechají dva dny (Na 48 hodin tě policie zadržet teoreticky může, ale v zákoně je také uvedeno, že jen po dobu nezbytně nutnou, což 48 hodin většinou nebývá.).
Zavřít můžou, pustit musí. A teď vážně: Takový postup je přímo proti zákonu. Zatni zuby a vydrž, hned po propuštění podej na takový postup stížnost.

Chtějí ke mně do bytu, prý se tam ukrývá hledaná osoba.
Pro vstup policie do bytu je nutný příkaz k domovní prohlídce, jinak je možný pouze v neodkladných situacích (v bytě je slyšet křik o pomoc atd.). Nepouštěj dobrovolně policii do bytu. Pokud policii vyhovíš „dobrovolně“ (pustíš ji do bytu, odevzdáš nějaké věci atd.), už nikdy nedokážeš, že ti bylo třeba vyhrožováno. Ve sporných případech vždy doporučujeme strategii pasivního odporu, tedy takového odporu, kdy aktivně neodporuješ, ale pasivně blokuješ cestu / držíš věc, kterou ti chtějí vzít / odmítáš odejít. Pokud si policie vynutí to, co chce, násilím (použije donucovací prostředky), musí o tom sepsat záznam a ty máš podklad pro stížnost. Tou lze v případě, že policie nepostupovala dle zákona, docílit zneplatnění daného úkonu a v důsledku třeba i to, že např. nezákonně zabavené věci nepůjde použít jako důkaz před soudem.

Napochodoval na mě obrovský fízl s vizáží Ramba, mám strach.
Má stejné pravomoci jako jakýkoliv jiný policista, ať už má kil sto a nebo jen padesát. A ty máš stále stejná práva. Dělají to schválně, aby tě vystrašili.

A řve na mě.
Vydrž! Nesmíš se z toho jen tak posrat.