Skip to content


Vazebně stíhaný anarchista zahájil hladovku

V pátek 27. 5. 2016 zahájil v pankrácké vazební věznici anarchista MARTIN IGNAČÁK obviněný z terorismu protestní hladovku. Městský soud v Praze totiž 29. 4. 2016 rozhodl o jeho propuštění z vazby a státní zástupce podal proti tomuto rozhodnutí stížnost k Vrchnímu soudu v Praze. Ten v pátek 27. 5. vazbu prodloužil. Anarchista se tedy rozhodl protestovat hladovkou a přestal přijímat potravu i tekutiny. Tento typ hladovky ohrožuje život hladovkáře už po týdnu.

Během ročního vyšetřování údajné přípravy teroristického útoku využil vězněný anarchista veškeré zákonné možnosti, aby dosáhl objektivního postupu příslušných orgánů činných v trestním řízení. Žádná z nich nebyla zohledněna. Proto nyní zvolil tuto radikální formu vyjádření, aby na zmanipulovanou policejní kauzu upozornil. „Postup vyšetřovatelů a policie považuji za velmi problematický, je to ohrožení svobody každé lidské bytosti, ohrožení svobody slova, ohrožení aktivismu směřujícího k lepšímu světu, a to se netýká jen anarchistů a anarchistek,“ vysvětlil svůj postoj.

Martin I. je stíhaný v tzv. kauze Fénix z dubna 2015, v níž bylo obviněno celkem 5 lidí z přípravy a neoznámení teroristického útoku na vlak. Jediný Martin I. je po celou dobu ve vazbě, která mu nyní byla na zásah státního zástupce prodloužena. Jako důvod trvání vazby uvedl státní zástupce výpověď policejního agenta, který se infiltroval do anarchistického hnutí v roce 2014. Státní zástupce z této výpovědi vyvodil informaci o možném útěku Martina I. do Španělska. Dalším důvodem podle něj bylo, že se „jedná o osobu s napojením na tzv. Síť revolučních buněk (SRB), a tím pádem i na obdobné organizace v zahraničí“. O SRB mluvila policie, když zahájila kauzu Fénix a poskytovala o tom informace médiím. „U všech zadržených a obviněných byla vyvrácena spojitost s pěti útoky připisovanými SRB. Sami vyšetřovatelé ji vyloučili,“ vyjádřil se Martin I.

Martin I. je momentálně druhým nejdéle drženým vězněm ve vazební věznici na Pankráci. Po celých 13 měsíců zde žije v podmínkách, které negativně ovlivňují jeho psychický i fyzický stav. Byla mu například odepřena strava bez živočišných produktů, takže po celou dobu nemá takřka k dispozici teplé jídlo. Přátelé, kteří ho chodí navštěvovat, byli následně jmenovitě uvedeni v obžalovacím spisu. O Martinově sestře začala policie z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu shromažďovat informace, a to pouze proto, že se snaží bratra ve vazbě všemožně podporovat.

Podmínečné propuštění by pro Martina znamenalo, že by po dlouhých 13 měsících znovu viděl své přátele, rodinu, přírodu, že by nadále nebyl vystaven citové deprivaci a fyzickému strádání.

Pro více informací sledujte antifenix.noblogs.org.

Posted in Věznění, represe.

Tagged with , .