Skip to content


Potrava pro vaše USB klíčenky – Eraser (bezpečné mazání souborů)

Dneškem startuje nový seriál o aplikacích, které mohou rapidně zvýšit vaši bezpečnost při činnosti na internetu, a to nejen na vašem počítači, ale kdekoliv jinde (v práci, škole, internetové kavárně). Představené aplikace budou v tzv. portable verzi – to znamená, že je stačí stáhnout, rozbalit a zkopírovat na váš flash disk (kde zaberou minimum místa). Z něj jsou pak spustitelné na jakémkoliv počítači s Windows, samozřejmě včetně vašeho. Pokud ho nosíte s sebou, máte kdekoliv možnost bezpečné komunikace, surfování, ukládání dat atd…

Eraser – bezpečné mazání souborů

ke stažení zde

  • Pokud ve Windows smažete soubor, dá se celkem lehce obnovit. Eraser je program na bezpečné mazání souborů, který se smazaného souboru zbaví definitivně. Klepnutím na levou ikonku na nástrojové liště (křížek v kolečku) spustíme volbu úlohy:


  • Zde máme na výběr několik typů úloh. Prvně si ukážeme postup při mazání souboru. Zaklikneme volbu File:

  • A po klepnutí na tlačítko se třemi tečkami najdeme soubor, který chceme smazat. Po jeho vybrání se objeví v přehledu na úvodní obrazovce:

  • Označíme soubor (může jich být i více) a klikneme vpravo na ikonu On-demand:

  • Program chvíli pracuje:

  • A vzápětí je hotovo..

Mazání volného prostoru

  • Další možností v nabídce úloh je bezpečné přemazání volného místa, jinými slovy, bezpečné vymazání všeho, co jste kdy dříve vymazali běžně ve Windows. Tuto úlohu byste měli provést minimálně jednou, ale doporučuje se její pravidelné spouštění cca jednou za dva měsíce. Vybereme tedy volbu Unusued space on drive a vybereme disk, jehož volný prostor chceme přemazat. Zcela dole máme možnost vybrat, co počítač udělá, až úloha skončí (pročištění volného prostoru HDD bude trvat několik hodin i dnů, podle velikosti volného prostoru), což je u této úlohy užitečné – může se například vypnout:

  • Úloha se objeví v přehledu a opět se spustí tlačítkem On-Demand:

Posted in Počítačová bezpečnost.

Tagged with , , , .