Skip to content


Potrava pro vaše USB klíčenky – Tor Browser (anonymní surfování)

Na každé internetové stránce, kterou navštívíte, necháte svůj „digitální otisk prstu“, jednoznačnou identifikaci, která dokáže spojit vaši činnost na stránce s vaším počítačem. To jistě není problém u čtení novin, ale seznam pokud například provádíte rešerši pro přímou akci, seznam vámi navštívených stránek může posloužit jako solidní důkaz (webové stránky cíle, jeho poloha v mapě, vyhledání spojů k němu atd.). Situace je podobná, pokud publikujete „závadné“ příspěvky a komentáře atd. Prostě situací, kdy potřebujete na internetu skrýt svou identitu, je nespočet.

Anonymní surfování

  • Anonymně surfovat po internetu vám umožní aplikace Tor Browser (ke stažení zde). Je postavená na portable verzi prohlížeče Mozilly Firefox, takže se perfektně hodí pro vaši USB klíčenku – budete pak schopni anonymně surfovat z jakéhokoliv PC s Windows. Výhody má i při rozbalení a používání přímo na PC – pro anonymní surfování pak používáte instalaci browseru zcela oddělenou od té, co používáte na normální práci na internetu.

  • Aplikace se neinstaluje, pouze se rozbalí na určené místo (USB klíčenka nebo třeba plocha PC)

  • Při prvním použití se po poklepání na ikonku cibule Start Tor Browser umístěné v rozbalené složce Tor Browser se otevře okno s počátečním nastavením. Vybereme volbu Connect.

  • Oproti minulým verzím se předchozí okno zavře a vám se objeví následující okno s kontrolní stránkou potvrzující připojení k síti TOR.

  • Nyní se můžete pustit do anonymního surfování. Sami poznáte, že se stránky načítají trochu pomaleji, což je ale daň za anonymní připojení. Za zmínku také stojí, že surfujete v tzv. Portable prohlížeči, tedy Mozille, která je zcela nezávislá na té instalaci Mozilly, co máte případně v počítači, což dále zvyšuje bezpečnost.

  • Když je k dispozici nová verze Tor Browseru, při spuštění se vám zobrazí upozornění, že stávající verze již není zcela bezpečná a doporučuje se upgrade na novou verzi. Velmi doporučujeme tento upgrade (stažení poslední verze) provést, protože zpravidla opravuje nějakou bezpečnostní chybu. Hláška o aktuální verzi bude vypadat takto

  • TORold
  • Nesmíte zapomínat, že dnes na internetu není nic 100% bezpečné, proto i TOR používejte s rozvahou.

Posted in Počítačová bezpečnost.

Tagged with , , , , , .