Skip to content


„Best practices“ pro mobilní telefony

Následující článek převzatý ze stránek Security-in-a-box shrnuje nejlepší a nejdůležitější tipy pro práci s mobilními telefony z hlediska jejich bezpečnosti.

Stejně jako to platí s ostatními zařízeními, první úrovní ochrany informací ve tvém mobilním telefonu je fyzická ochrana telefonu a SIM karty před krádeží nebo manipulací:

 • Měj svůj telefon vždy u sebe nebo u lidí, kterým důvěřuješ. Nikdy ho nenechávej bez dozoru. Snaž se vyhnout jeho ukazování na veřejnosti (prevence krádeže).
 • Vždy používej bezpečnostní zámek telefonu (kód) a PIN u SIM karty. Změň tovární nastavení hesel a drž je v tajnosti!
 • Fyzicky si označ SIM kartu, paměťovou kartu telefonu, baterii a telefon. Udělej to tak, aby to nebylo poznat na první pohled (nějaké malé znamení, písmeno, číslo nebo kresbička, existuje i možnost využít ultrafialový popisovač, který je viditelný pouze pod UV lampou). Přes spoje telefonu nalep pečetící přelepku (používá se například na vícestránkové oficiální dokumenty, aby z nich nešlo neoprávněně vyjmout listy).Všechno výše uvedené ti pomůže snadno zjistit, jestli bylo s telefonem manipulováno nebo jestli byly vyměněny některé jeho části.
 • Nikdy nedávej z ruky SIM kartu a paměťovou kartu (například je nenechávej v telefonu, když ho dáváš do opravy). Mohou na nich být uloženy citlivé informace, kontakty nebo SMS zprávy.
 • Když dáváš telefon pryč, ujisti se, že v něm nejsou uložené žádné informace. A to i v případě, že je rozbitý. To samé platí pro SIM kartu (i prošlou). Nejlepším způsobem takového ujištění se je fyzické zničení.
 • Popřemýšlej nad tím, kde telefon kupuješ, případně necháváš opravovat. Telefon kupuj u autorizovaného, ale náhodně vybraného prodejce (omezíš tím možnost, že koupíš telefon, který už je pro tebe rovnou speciálně upraven instalací sledovacího software). Pokud se chystáš používat telefon anonymně, neplať kartou!

Následující tipy se týkají hlavně novějších telefonů a smart-phones, ale přiměřeně platí pro mobily obecně:

 • Měj pod kontrolou, jaké informace máš uložené na SIM kartě, paměťové kartě a paměti telefonu. Neukládej do telefonu citlivé informace a fotografie. Pokud je tam uložíš, co nejdříve je přemísti do počítače na šifrovaný oddíl, poté je v telefonu bezpečně přemaž. Pokud takový druh informací potřebuješ z nějakého důvodu v telefonu mít, neukládej je do paměti telefonu, ale na paměťovou kartu, které se v případě potřeby můžeš snadno a rychle zbavit.
 • Informace z mobilu pravidelně zálohuj v počítači, samozřejmě šifrovaně. Kdybys telefon ztratil nebo ti byl ukraden, nepřijdeš i o data. Záloha ti pomůže také zorientovat se v tom, jaké informace mohly být při ztrátě, krádeži nebo zabavení telefonu prozrazeny a přijmout adekvátní opatření.
 • Pravidelně maž seznam hovorů, staré SMS zprávy, fotky, záznamy kontaktů, historii atd.
 • Pokud používáš telefon pro přístup na internet, dodržuj praxi bezpečného surfování (například využívej raději šifrované připojení přes HTTPS atd.).
 • Telefon připojuj jen ke svému počítači (zabezpečenému proti virům atd.) a to nejlépe přes kabel.
 • Na telefon nepřijímej a neinstaluj neznámé a neověřené programy. To platí i pro vyzvánění, tapety, Java aplikace a cokoliv dalšího, co pochází od nevyžádaného zdroje. Mohou v nich být viry, sledovací programy a další havěť.
 • Sleduj, jak tvůj telefon funguje a jak se chová. Podívej se po neznámých programech a procesech a nestabilních operacích. Pokud některé funkce a aplikace nepoužíváš nebo neznáš, zakaž je nebo odinstaluj, pokud je to možné.
 • Dávej pozor, když se připojuješ k wi-fi sítím, které nevyžadují heslo. Chytrý mobil je v zásadě malý počítač, proto pro něj co se internetu týká platí všechna pravidla jako pro počítač skutečný.
 • Vypni/zakaž IrDA, Bluetooth a wi-fi a zapínej je případně pouze tehdy, když je potřebuješ použít. Používej je pouze na spojení, kterým důvěřuješ.
 • Pokud možno nepoužívej Bluetooth, který lze velmi snadno odposlouchávat. Raději než bluetooth sluchátka použij klasická drátová atd.

Posted in Prevence.

Tagged with , , .