Skip to content


Musíme si promluvit o Facebooku

V aktuálním bulletinu pro uživatele serveru Riseup se objevil odkaz na následující článek německého tech kolektivu Nadir s prosbou, aby byl tento měsíc masově šířen v rámci aktivistického prostředí jako excelentní úvod k diskusi o problému.

Domnívám se, že u nás ji potřebujeme jako sůl. Je přinejmenším zarážející, že snad všechny anarchistické organizace v ČR, a to i radikální skupiny dbající na bezpečnost jako AFA, provozují své Facebook profily a bez jakýchkoliv varování o rizicích a problémech Facebooku na něj odkazují přímo ze své úvodní stránky. Svým sympatizantům tak nabízejí ten nejsnadnější nástroj k tomu, jak se označkovat, aniž by policie musela zvednout zadek ze židle…

Musíme si promluvit o Facebooku (nadir.org)

Již několik let poskytujeme levici servery a komunikační infrastrukturu. Snažíme se ze všech sil, aby servery byly zabezpečené a různými způsoby se stavíme snahám oficiálních míst získat z nich uživatelská data.

Ve zkratce se snažíme nabídnout osvobozující formy komunikace v rámci kapitalistického internetu.

Internet pro nás vždy byl na jedné straně zdrojem pro naše boje, na straně druhé diskutabilním politickým prostorem. A podle toho jednáme. Mysleli jsme, že většina levice to vidí stejně. Ale protože více a více lidí na levici „využívá“ Facebook (nebo spíš Facebook využívá je), už si tím nejsme tak jistí. Naše politická práce se zdá být zbytečná. Šifrovaná komunikace na autonomních serverech není vnímána jako osvobozující, ale jako otravná.

Disneyland

Nedošlo nám, že po všech těch pouličních protestech a sáhodlouhých diskuzích uvnitř jednotlivých skupin tu je spousta aktivistů, kteří stále touží po tom žvanit na Facebooku o všem a s každým. Nedošlo nám, že i pro levici je Facebook nejsladším pokušením. Že si levice stejně jako všichni ostatní užívá, jak je unášena slabým proudem vykořisťování tam, kde se jí zdá, že neškodí a kde mu není potřeba odporovat. Spousta lidí má z toho špatné svědomí. A i když je to snad vede k tomu, že přemýšlí o fatálních důsledcích Facebooku, nezdá se, že by pokročili k akci.

Je to opravdu ignorace?

V krátkosti nadneseme problém. Když aktivisté využívají Facebook, tak nejenom, že je jejich vlastní komunikace, názory, „lajky“ atd. otevřená a připravená ke zpracování, ale také – a to je podle nás mnohem důležitější – odhaluje struktury a jednotlivce, kteří sami mají s Facebookem do činění jen málo nebo nic. Pro laika je těžké pochopit schopnosti Facebooku v oblasti vyhledávání síťových vztahů, podobností atd. Vykecávání na Facebooku reprodukuje pro oficiální místa a korporace politické struktury. Mohou být prohledávány a tříděny nejenom proto, aby poskytly přesný obrázek o sociálních vztazích, klíčových lidech atd., ale i k vytváření předpovědí, nebo dedukci pravidelností. Vedle mobilních telefonů je Facebook nejmohutnější, nejlevnější a nejlepší dostupnou sledovací technologií.

Uživatelé Facebooku jako nevědomí informátoři?

Vždycky jsme si mysleli, že levice chce něco jiného: pokračovat v našem boji i na internetu a využívat internet v našem politickém boji. Tak je tomu u nás – dodnes. Proto vidíme uživatele Facebooku jako skutečné nebezpečí pro náš boj. Obzvláště aktivisty, kteří na Facebooku uveřejňují důležité informace (často bez toho, aby jim docházelo, co dělají), které stále častěji využívají represivní složky. Můžeme jít skoro až tak daleko, že je obviníme z kolaborace. Ale do toho bodu jsme ještě nedošli. Pořád doufáme, že si lidé uvědomí, že Facebook je politickým nepřítelem a že ti, kdo ho používají, mu pomáhají stát se silnějším. Aktivisté na Facebooku pomáhají krmit stroj a tak odhalit naše struktury – bez jakéhokoliv tlaku, bez příkazu soudu.

Náš pohled

Uvědomujeme si, že mluvíme z pozice „shora.“ Pro nás, dlouhé roky se pohybující a často si vydělávající na živobytí v oblasti počítačů, administrace systémů, programování, šifrování atd. je Facebook přirozeným nepřítelem. A protože se považujeme za součást levice, přidává se k tomu politická ekonomie Facebooku, kdy „uživatelé“ jsou zároveň produktem, který je prodáván, a zároveň konzumenty. Chápeme, že ne každý se internetem zabývá tak intenzivně, jako my. Ale pokud si aktivisté nechají do svého každodenního života pustit trojského koně, kterým Facebook je, je to známka ignorace na té nejvyšší úrovni.

Vyzýváme všechny: zrušte svoje Facebook účty! Vystavujete ostatní nebezpečí! Postavte se proti této datové příšeře!

Lezte kamarádům na nervy. Upozorňujte je na to, že přispíváním na Facebook si vybrali špatnou stranu!

 

převzato z blogu Jana Hanuše

Posted in Počítačová bezpečnost.

Tagged with , .