Skip to content


Řecký stát útočí

https://czarnateoria.noblogs.org/files/2019/08/vox1-672x372.jpg7. července 2019 se konaly v Řecku volby po nichž konzervativní Nea Dimokratia (ND) nahradila levicovou vládu strany Syriza, jenž byla ještě do ledna tohoto roku v koalici s nacionálními Nezávislými Řeky (ANEL). Nová vláda strany Nea Dimokratia od té doby připravuje rozsáhlé represe proti anarchistům/tkám, migrantům/tkám, a pracujícím. Proto byl také 8. srpna 2019 zrušen univerzitní azyl, což znamená, že teď může policie bez větších problémů vtrhnout na univerzitní půdu.

26. srpna 2019 v 6 hodin ráno začala policie vyklízecí akci v athénské čtvrti Exarchie. Policie vtrhla do dvou obsazených domů ve Spirou-Trikoupi, v nichž byli ubytováváni migranti/tky, a do anarchistických squattů GARE a Rosa de Foc. Při zásahu bylo zatčeno 134 migrantů/tek, kteří byli následně rozvezeni do různých uprchlických táborů. Kromě toho policie zadržela tři anarchisty, kteří byli následující den propuštěni z vazby. Byli obviněni z neoprávněného vniku (a užívání) na soukromý pozemek a krádeže elektrického proudu a vody. Podobný proces se rozběhl i proti pěti migrantům, kteří jsou navíc obviněni z přechovávání zbraní. 27. srpna 2019 pak policie vyrazila dveře a prohledala obsazený dům Omokentro v Exarchii. Den nato byli brzy ráno z Exachie vyhnáni lidé na ulici.

Stát chce jednak potlačit společenský odpor a jednak prosadit gentrifikační plány pro Exarchii. Navazuje na represivní politiku strany Syriza, neboť již za předchozí levicové vlády docházelo k podobným opatřením.

Roku 2016 bezprostředně po No-Border-Campu došlo k vyklizení tří domů v Thessaloniki. Jednoho anarchistického squattu (obsazený dům na bydlení), jedné ubytovny pro migranty a jednoho čerstvě obsazeného projektu No-Border-Campu.

V bezprostřední reakci na tuto státní agresi bylo v noci 27. srpna 2019 napadeno s molotovy a kamenním několik policejních jednotek hlídajících vyklizené domy.

 

Na následující týdny byly oznámeny protesty v několika řeckých městech.

Vyklízecí akce z 26. srpna je pravděpodobně pouhou předehrou k dalším represáliím.

Vyzýváme k projevům solidarity a organizování podpory!

Posted in General, Věznění, represe.

Tagged with , .