Skip to content


Hluková demonstrace mimo věznice v Montrealu po smrti vězně a hladovce v Kanadě

https://actforfree.nostate.net/wp-content/uploads/2020/05/ACG_Bordeaux-768x768-1.pngČeská verze článku zveřejněného na webu Kronika odporu ukazuje nejen hroznou situaci ve věznicích v době pandemie, ale také inspirativní možnosti jak tomu čelit.

10. května v Montrealu – Dnes ve 14:00 navštívila karavana s více než 30 vozy vězení Federálního výcvikového střediska v Lavalu a vězení Bordeaux v Montrealu. Požadovalo se okamžité propuštění všech vězňů v souvislosti s pandemií COVID-19. Vozidla byla zdobená slogany, jako například „Vězení by nemělo být trestem smrti“, „Svobodu všem vězněným“. Troubilo se na rohy, vydával hluk a to v kombinaci s transparenty vyjádřilo solidaritu s těmi, kteří byli uvnitř.

“Dnes jsme tady, abychom lidem v těchto věznicích ukázali, že jsme na ně nezapomněli. Jsme tady a pracujeme na jejich propuštění,” řekla Ellie Santon, účastnice demonstrace. “Co se děje v těchto věznicích, je krize způsobená vládou. Pokud by chtěli, mohli by to všechno zítra vyřešit. Zdá se, že z nějakého důvodu mají v úmyslu nechat lidi umřít.“

https://actforfree.nostate.net/wp-content/uploads/2020/05/pr1-300x227.jpg5. května Correctional Services Canada (CSC) oznamuje, že vězeň držený v Federal Training Centre v Lavalu zemřel v důsledků nákazy COVID-19. Byla to druhá smrt uvnitř federální věznice kvůli pandemii. Nyní je 138 vězňů otestováno jako pozitivní na COVID-19 ve Federal Training Centre, což z toho místa činí největší ohnisko nákazy ve federální věznici v Quebecu.

“Vláda strávila měsíce odmítáním jednat. Nyní virus explodoval uvnitř věznic a lidé umírají,” uvedla Virginia Boucher z Vězeňské podpůrné komise. “Neexistuje žádný oprávněný důvod. Lidé by teď měli být propuštěni z vězení. Lidé v domech na půli cesty by měli mít možnost žít ve vlastních domovech na plný úvazek. Každý propuštěný by měl mít přístup k bezpečnému bydlení a zdravotní péči.“

5. května vězni ve věznici v Bordeaux v Quebecu začali hladovku, která se od té doby rozšířila do několika sektorů instituce. S Bordeauxským vězením je spojeno více než 60 případů COVID-19. Uvnitř je 75% vězňů drženo v přípravném řízení, což z něj činí druhé největší ohnisko v provinčním vězení. “Bojím se o svého partnera, který je v jednom z infikovaných sektorů,” říká Jean-Louis Nguyen, účastník demonstrace. “Nakonec se v pátek konečně testoval, ale neznáme jeho výsledky, a jeho slyšení o podmínce bylo odloženo o dva týdny.” Quebec musí poskytovat veřejné informace o tom, co se děje ve věznicích, urychlit slyšení o kauci a podmíněném propuštění, aby se co nejvíce lidí dostalo z vězení a zpět za svými komunitami.

https://actforfree.nostate.net/wp-content/uploads/2020/05/456de5f4-c70c-4009-8f9f-922a49dd3d1c_JDX-2x1_WEB.jpgquality80size1200xversion1-768x317-1-300x124.jpeg

“Quebecké věznice nyní mají nejvyšší míru infekce ze všech provincií, ale odmítly jednat,” řekl Ted Rutland z Anti-Carceral Group. “Provincie jako Ontario a Nova Scotia propustily tisíce vězňů tím, že urychlily slyšení na kauci a propustily lidi na konci trestu. Quebec ale odmítl následovat jejich příklad.”

Ve věznicích není možné držet sociální odstup a vězňům hrozí vysoké riziko nákazy COVID-19. Zdravotní péče ve vězení je otřesná. Stráže použily pepřový sprej a násilí proti vězňům po celé zemi, kteří podnikli kroky na protest proti jejich situaci. V současné době existuje více než 500 potvrzených případů COVID-19 spojených s věznicemi po celé Kanadě.

#liberezlestou.te.s
#grevedefaimbordeaux
#bordeauxhungerstrike
#FreeThemAll
#FreeThemAllCaravan
#FreeThemAll4PublicHealth

Převzato z webu kronika.noblogs.org

 

 

Posted in General, Zprávy.