Skip to content


Elektronické sledování na demonstracích

Zajímavou oblastí je elektronické sledování na demonstracích. Jednotlivá krajská ředitelství mají k dispozici „mobilní sledovací centrum“ (MSC) – dodávku prošpikovanou sledovací technikou. Uvnitř sedí dva operátoři, kteří mají k dispozici nejen záběry z kamer na vozidle, ale i z dalších zdrojů. Ty na vozidle jsou vybaveny 30násobným zoomem (dokáží i na značnou vzdálenost přečíst např. psaný text), infra přisvícením až do sto metrů, směrovými mikrofony na zaznamenání konverzace v davu, nechybí ani termovize (takže za stěnu se před tímhle autem neschováte). Dvojice kamer je umístěna na teleskopickém, až šestimetrovém stožáru, další v zadní části vozidla. Perličkou nakonec jsou kamery s detekcí pohybu skryté v rámečku reflektorů, které vozidlo při práci hlídají před sabotáží z vnějšku.

Na vůz jsou dále napojeny dvě na první pohled obyčejné ruční kamery, se kterými mohou policisté v civilu operovat do vzdálenosti 200m od vozidla. I ty jsou vybavené 10x, respektive 30x zoomem a rozlišením až 5Mpx a prozradí je jen anténa na popruhu tašky, vysílající signál on-line do MSC. Další oči a uši pro MSC tvoří až pět minikamer na přilbách uniformovaných policistů. Celý systém je doplněn o přenosná „oka,“ která policie může umístit kdekoliv (na trase pochodu atd.) a která přenáší do MCS signál pomocí wi-fi signálu a konečně do MCS může vézt i výstup z kamery policejního vrtulníku.

Všechny výše zmíněné vstupy jsou k dispozici v reálném čase na čtveřici monitorů a samozřejmě se ukládají pro pozdější použití. SW umožňuje i automatické počítačové sledování vybrané osoby, kterou obsluha manuálně označí myší.

TIP: Kvůli všemu výše uvedenému velmi silně nedoporučujeme občas zmiňovanou taktiku přijít na demonstraci v běžném oblečení a teprve při hrozbě konfliktu se převlékat do stylu black bloc. Je potřeba počítat s tím, že každý váš pohyb je zaznamenán a ve vysoké kvalitě uložen!

Policie také na demonstracích využívá systém Agáta, který umožňuje identifikaci a odposlech hovorů a sms zpráv mobilních telefonů v reálném čase. Pamatujte tedy na to, že i když používáte anonymizované telefony (viz článek o mobilních telefonech na tomto serveru), policie on-line slyší všechno, co do nich říkáte a čte všechno, co si píšete!

Posted in Prevence.

Tagged with , , .