Skip to content


Googliáš a spousta malých Davidů

O serveru Google by se dala napsat celá kniha a pár jich také napsáno bylo. My se nyní pokusíme stručně se podívat na Google z bezpečnostního hlediska.

Celý komplex Google služeb skvěle popsal Andrew Brown z deníku Guardian: „Google identifikuje každý počítač, který se k němu připojuje, pomocí cookie, které nevyprší do roku 2038. Pokud používáte Gmail, google zná vaši e-mailovou adresu – a samozřejmě má uložené veškeré vaše e-maily v podobě, ve které v nich lze vyhledávat. Pokud na vašich stránkách využíváte službu Google ads, zná Google vaši adresu a číslo vašeho konta. Zná všechno, co jste na něm kdy vyhledávali. Pokud máte blog na některé službě zdarma, patří Google. Google má také uloženy všechny místa a cesty, které jste vyhledávali na Google maps.“ Chybí snad jen informace o tom, že Googlu patří i server YouTube, takže má perfektní přehled o tom, jaká videa sledujete a díky agresivním žádostem zná možná i číslo vašeho mobilního telefonu.

Největší část Google je samozřejmě vyhledávač. Málokdo si uvědomuje, že cokoliv, co jste si na Google kdy vyhledali, je uloženo v jeho gigantické databázi. Jak moc to o člověku vypovídá se ukázalo, když americká firma AOL, využívající pro svou vyhledávací službu google engine vystavila na svých stránkách část této databáze. Životní příběhy lidí jsou tu před vámi jako na dlani, a to včetně oblastí, o které by se člověk část nepodělil ani se svým nejlepším přítelem.

Co tím myslíme? Uživatel 14162375 dal v průběhu pár týdnů vyhledávat následující řetězce: „podvádí mě manželka,“ „sledování manželky,“ „sledovací zařízení,“ „odposlouchávání mobilu,“ „rozvod,“ „rozvodový právník,“ „záchrana manželství,“ „sexuální techniky,“ „fitko,“ „léčba alkoholismu,“ „poruchy erekce,“ „odposlech auta,“ „chce mě opustit manželka,“ „pomsta manželce,“ „sebevražda,“ „chci zabít svou ženu.“

Myslím, že víc není potřeba dodávat. Stačí si jen uvědomit, jaké následky to může mít pro aktivisty a hledání citlivých, byť zdánlivě všedních, každodenních, nevinných a zcela legálních věcí a pojmů, pokud se spojí v delším časovém úseku a propojí třeba s událostmi v realitě. Vyjeví se tak nejen vaše zvyky, ale i to, jaké vybavení máte či o jaké jste se zajímali, jaká témata vás zajímají, kam cestujete… Ani nemluvě o hromadě informací vhodných k vydírání: sexuální preference, soukromé problémy, zdravotní problémy…

TIP: Bez zajímavosti není ani to, že vyhledávaný řetězec (v hlavičce http dotazu) uvidí i stránka, na kterou ve výsledku vyhledávání kliknete.

Na tomto místě asi není třeba vysvětlovat, že k těmto informacím mají přístup represivní struktury, a to bez vašeho vědomí. Stačí o ně soudně požádat. Ostatně, možná ani to ne, neboť Google uzavřel v roce 2010 partnerství v oblasti výměny informací s americkým vládním Úřadem národní bezpečnosti (NSA), který zase drží databázi veškeré sociální komunikace, která prošla servery na území USA.

Řešení

Co s tím? Na citlivé věci týkající se akcí apod. Je samozřejmě nezbytné používat TOR, ale jak jsme si právě ukázali, i zdánlivě „nevinné“ vyhledávání může dát zajímavé výsledky. Používat TOR pořád je ale poněkud nepohodlné.

Jako alternativa k vyhledávači Google skvěle poslouží server https://startpage.com/ nebo https://duckduckgo.com, který o vás neukládá žádná data, neukládá hledané výrazy a pokud nezměníte základní nastavení vyhledávání, nepoužívá cookies. Pomocí odkazu vpravo dole na úvodní stránce ho můžete snadno přidat do vyhledávacího okénka v prohlížeči Mozilla a vyhledávat tak skrz DuckDuckGo/StartPagea bez nutnosti chodit na jeho web.

Další alternativy

Účet na Gmail jste doufejme zrušili už dávno. Namísto něj můžete využít mailové schránky u radikálních kolektivů jako je www.riseup.net. Protože tato schránka se nehodí pro všechny účely (přeci jenom posílat třeba žádost o zaměstnání z tohoto mailu není nejlepší nápad), lze pro běžné záležitosti využít např. www.safe-mail.net (který naopak nedoporučujeme používat na cokoliv spojeného s aktivismem, protože nevíme nic o jeho provozovateli).

Jako alternativu ke Google maps lze využít server http://www.openstreetmap.org/.

Funkci Google cache pomůže nahradit server http://archive.org/

Na ukládání a sdílení videí lze využít stránku http://www.politube.org/.

Posted in Počítačová bezpečnost.

Tagged with , , , .