Skip to content


Změna obvinění pro varšavskou trojku!

V půlce ledna došlo ve Varšavě k dalšímu výslechu trojice podezřelých, kde byli všichni obeznámeni se změnou obvinění. Jen pro připomenutí, tato trojice anarchistů byla ze začátku podezřelá z pokusu o čin, který by ohrozil životy a zdraví většího počtu osob nebo způsobil větší škodu na majetku. V kombinaci těchto obvinění jim hrozilo až deset let bezpodmínečných trestů. V tuto chvíli jsou obviněni z pokusu o zničení cizího majetku, za což jim hrozí trest od tří měsíců do pěti let vězení. Dvěma z nich byl snížen policejní dohled. Nyní musí chodit na policejní stanici „jen” jednou za týden, zatímco dříve se museli nahlašovat každý den. Obvinění požadovali zmírnění dalších podmínek jejich pobytu na svobodě, jako je například zákaz kontatku mezi sebou nebo s osobami zaangažovanými v kauze (soud však nikdy neurčil, co znamená „osoba zaangažovaná v kauze”) a také zákaz změny bydliště nebo zákaz vycestování.

Změna obvinění přišla v následku další (již čtvrté ) z expertíz, která analyzovala domnělé výbušné zařízení. Patnáctistránkový dokument zpochybňuje nejen opodstatněnost předešlích obvinění, ale zároveň napadá předešlé policejní expertízy. „Experti”, kteří byli zaúkolováni statečnými strážci pořádku, přišli mimo jiné na to, že trojice zadržených chtěla způsobit výbuch plynu, který se nachází v . . . nádržích, které jsou napojeny na airbagy policejních vozů. Věc se má tak, že spouštěcí systém airbagů neobsahuje žádné nádrže s plynem, protože princip naplňování airbagů funguje tak, že se při aktivaci airbag napustí plynem, který vznikne při spálení běžné pyrotechniky. Zpochybněné byly i předchozí teorie, které mluvily o možnosti výbuchu palivových nádrží a poškození přilehlých budov.

Připomeňme si, že právě tato expertíza z 25. května, kterou sestavil policejní „expert”, byla hlavním důvodem k uvalení vazby na trojici anarchistů a jejich následnému čtyřměsíčnímu pobytu v izolaci, která je určena pro ty nejnebezpečnější vězně. Jistě bychom čekali marně na chvíli, kdy budou masmédia popisovat tyto události jako „obrovskou chybu (nebo provokaci) policie” a začnou požadovat potrestatní zodpovědných osob nebo navrácení odměn, které dostali za zadržení „teroristů”. A proto berme nadále věci do vlastních rukou.

Konec policejní zvůli! Konec nedotknutelnosti policie! Konec policii!

 

Change of charges for The Warsaw 3 ! [ENG]

Posted in Věznění, represe.

Tagged with , , , .