Skip to content


Vězeňská stávka v USA

21. srpna v USA začala pravděpodobně největší vězeňská stávka v historii. Přinášíme překlad jejích požadavků a stručné nastínění problematiky tamního vězeňského systému.

O vězeňském systému v USA

V USA v různých typech věznic a „nápravných“ zařízení sedí zhruba 2,3 miliony lidí. Ve státních a federálních věznicích se pak nachází 1,5 milionu vězňů (zbytek připadá na místně příslušná vězení, kde si vězni odpykávají tresty za menší prohřešky, nebo teprve čekají na soud).

Je známým faktem, že Spojené státy jsou jednak zemí s největším počtem uvězněných a jednak zemí s nejvyšším procentem uvězněných osob na počet obyvatel – v nějakém typu vězení se nachází téměř jeden ze sta občanů USA.

Takzvaný „vězeňsko-průmyslový komplex“, jak se propojení vězeňského systému a soukromého byznysu nazývá, má ve Spojených státech dlouhou historii. Jedna z největších společností, poskytujících „soukromé věznice“ – CCA, dnes známá jako CivicGroup – vznikla už v roce 1982 (druhá, obří korporace poskytující podobné služby – GEO Group – pak v roce 1984).

Kromě samotných korporací, „poskytujících“ americké vládě věznice a jejich ostrahu, je na vězeňský systém navázaný komplex v podstatě zlegalizovaného otroctví – více než polovina (870.000) odsouzených během odpykávání trestu zároveň pracuje „na plný úvazek“. Často nemají na výběr, ať už kvůli různým dluhům, nebo kvůli podmínkám, které ve věznicích panují (za peníze je možné si „dokoupit“ některé věci, které nejsou „ve standardní výbavě“, ale většina z nás by si život bez nich představit neuměla). Za tuto práci ovšem dostávají velice směšný plat – průměrná mzda ve federálních věznicích činí 31 centů za hodinu. Kromě toho nejsou pracující vězni považováni za zaměstnance, takže se na ně nevztahuje žádný ze zákonů týkajících se práv pracujících. To znamená, že nemají nárok na minimální mzdu a ani si svého zaměstnavatele nemůžou vybrat.

Jde tedy o vykořisťování.

Není třeba být zastáncem rušení věznic nebo anarchistou, aby bylo jasné, že tento systém nemá se spravedlností nic společného. Ani největší zastánce „nápravných“ efektů věznění, si nemůže myslet, že současný stav prospívá komukoliv, kromě soukromého sektoru, který na celém problému vydělává.

Když do tohohle státně-soukromého guláše přimícháme ještě fakt, že černý Američan má mnohem větší šanci skončit ve vězení než ten bílý, zjistíme, že celý americký „nápravný“ systém je v současnosti ve skutečnosti spíše rasistický stroj na peníze pro několik obřích korporací.

#PrisonStrike

21. srpna 2018, rok od událostí v Lee Correctional Institution v Jižní Karolíně, kde během nepokojů, kterým šlo předejít, bezdůvodně zemřelo 7 lidí, byla zahájena napříč Amerikou decentralizovaná vězeňská stávka. Níže přinášíme překlad požadavků, které vězni požadovali:

1. Okamžité zlepšení vězeňských politik a podmínek ve věznicích tak, aby respektovaly základní potřeby a důstojnost vězňů.

2. Okamžité ukončení vězeňského otroctví. Všechny osoby uvězněné na území Spojených států musí mít nárok na odpovídající mzdu za práci, kterou vykonávají.

3. „Zákon o reformě soudních sporů v věznicích“ (Prison Litigation Reform Act) musí být zrušen, aby věznění lidé měli možnost řádně vyřizovat stížnosti týkající se porušování jejich práv.

4. Zákony „Truth in Sentencing Act“ a „Sentencing Reform Act“ musí být zrušeny, aby měli věznění možnost rehabilitace a propuštění na podmínku. Žádný člověk nesmí být odsouzen ke „smrti za mřížemi“ – doživotí – bez možnosti propuštění.

5. Okamžitý konec rasově nespravedlivého odsuzování a zamítání propouštění na podmínku lidem jiné barvy pleti. Černým vězňům už nesmí být propuštění na podmínku zamítnuto pouze proto, že oběť trestného činu byla bílá. Toto je problém především v jižních státech.

6. Okamžitý konec „gang enhancement“ zákonů, které cílí především na vězně s jinou barvou pleti.

7. Žádnému člověku by neměl být odepřen přístup k rehabilitačním programům v místě odpykávání trestu pouze proto, že byl odsouzen za násilný trestný čin.

8. Státní věznice musí mít zajištěno lepší financování, aby mohly poskytovat více rehabilitačních služeb.

9. „Pell granty“ (granty poskytované vládou studentům pro zaplacení studií, pozn. překl.) musí být dostupné na celém území Spojených států.

10. Všichni zadržení, odsouzení i propuštění musí mít možnost hlasovat ve volbách a kandidovat v nich. Všechny hlasy se musí počítat!

zdroj: https://www.afed.cz/text/6869/vezenska-stavka-v-usa

 

Redakční poznámka ABC: K některým bodům vězeňské stávky můžeme mít kritický postoj s ohledem na jejich reformistickou povahu, přesto považujeme za důležité stávku podporovat.

Posted in Akce, Prohlášení, Zprávy.

Tagged with , .