Skip to content


Jeremy Hammond na samotce čelí možnému přesunu

Hacker Jeremy Hammond byl odsouzen 15. listopadu 2013 na 10 let ve vězení poté, co ho usnesli viným v případě hackerské akce Anonymous vůči firmě Stratfor. Po netrpělivém čekání a strachu, se můžeme v tuto chvíli podělit o detaily, které víme o Jeremyho situaci. Nachází na samotce a hrozí mu, že ho přesunou do věznice s vyšší ostrahou, kvůli incidentu, který se udál nedávno.

Update, 28. listopadu, 2018: Snažila jsem se rychle zjistit Jeremyho situaci tím, že jsem zavolala do vězení, manažerovi jeho případu. Chtěla jsem vědět, jestli je stále na samotce, jestli už měl disciplinární řízení a pokud ano, jaký byl výsledek. Podle očekávání mi žádnou z informací nesdělili s odvoláním na “Toto není veřejná informace”. Chtěla bych zdůraznit, že toto byl očekávaný výsledek telefonátu a není důvodem k obavám. Větším důvodem k telefonátu, než získat jakékoliv informace k Jeremyho současné situaci, bylo dát vězení vědět, že venku jsou lidé, kteří se zajímají o jeho situaci a monitorují ji jak nejblíže to jde. Pro teď, prosím, pokračujte v psaní dopisů Jeremymu. Je to to nejlepší, co můžeme v tuto chvíli dělat.

Incident se stal buďto v pondělí 19.11. nebo v úterý 20.11. Jeremy odcházel z cely a buďto strčil nebo kopnul do dveří. Dvěře, kterými vycházel nebyly prosklené, ani neměly okénko skrze které by bylo vidět na druhou stranu dveří. Tam se ovšem nacházel strážce a když Jeremy otevřel dveře, údajně uhodily vězeňskou stráž. Jako odpověď ho strážce popadl, hodil jím o zeď a vzal ho do SHU (segregation housing unit – samotka), bez toho, aby mu nasadil pouta nebo zavolal posily, jak je nařízeno vězeňským protokolem. Když už byl na samotce, byl obviněn z “napadení vězeňského strážce za to, že do něj strčil dveřmi. Naštěstí se Jeremymu při hození jím o zeď nic nestalo, ale od té doby jena samotce a čeká na disciplinární řízení.

Tato situace je závažná hned z několika důvodů: Prvním je, že v SHU je opravdu na samotce. Většinou, když nebyl v SHU, byl v cele ještě s dalším člověkem. Přestože čas na SHU není nikdy příjemný, totální odloučení bylo označeno Juanem Mendézem speciálním UN reportérem o mučení jako “kruté, nehumánní nebo egradující zacházení”, které může způsobit “několikanásobnou psychickou bolest nebo utrpení”. Reporty Hman Rights Watch byla označena za “emocionálně, psychicky a psychologicky destruktivní”. Doporučují také úplný zákaz smotek přesahující 15 dnů. Pokud víme, Jeremy jena samotce už sedmým dnem.

Další důvod proč je situace tak vážná, že mu hrozí možný přesun do věznice s výšším stupněm ostrahy. Napadení vězeňské stráže je velmi vyjímečné obvinění a pro Jeremyho by to znamenalo dostat se do vyššího stupně pozornosti. To by znamenalo, že se dostane do vězení se středním stupněm ostrahy a bude tak mít méně svobody a navíc, což je ještě víc skličující, nemohl by dokončit své studium, na kterém tak tvrdě pracoval. Přesun na základě “napadení Vězeňské stráže” v předchozí věznici by také znamenalo, že se Jeremy stane terčem pro vězeňské stráže v nové věznici, kam bude poslán. V současné době je Jeremy blízko své rodině a může si aspoň dopřávat časté návštěvy svých blízkých a přátel. Odsun jinam by také  znamenal velkou bolest pro něj, i jeho blízké.

Nicméně, stále je tu naděje, že by mohl zůstat ve stávající věznici, a to paradoxně právě kvůli jeho studiím, které by jinak neměl možnost dokončit. Byl by tak veden jako vězeň, který má “body” pro pobyt ve věznici se střední ostrahou, ale nacházející se ve věznici s nízkou ostrahou. To budeme vědět až po jeho disciplinárním slyšení.

To jsou všechny detaily, které v tuto chvíli o Jeremym máme, budeme vás informovat. Vyzýváme vás ale k tomu, abyste mu napsali. Zde jeho adresa:

Jeremy Hammond,

#18729-424
FCI Milan

P.O.Box 1000 
Milan,

MI 48160

Děkuji všem ještě jednou za všechnu vaši podporu. Budu  vás informovat, hned, jak se objeví nové informace. S láskou a hněvem,

Grace North

Čti také: Prohlášení Jeremyho Hammonda

Napiš Jerremymu dopis nebo ho jinak podpoř.  Navštiv web věnovaný podpoře Jerremyho https://freejeremy.net/

Posted in Věznění, represe, Zprávy.

Tagged with .