Skip to content


Něco o represích proti anarchistům v Itálii

Naneštěstí, Itálie má dlouhou historii represivních operací proti anarchistům. Od Operace Marini, v 90. letech následovalo bezpočet vln represí proti soudruhům, kteří skončili ve vězení s obviněními z terorismu nebo zločinného spolčení. Jen pro připomenutí jmenujeme ty největší operace: Cervantes, Croce Nera, Ardire, Mangiafuoco, Thor, Ixodidae, Nottetempo, Fuoriluogo…

Tyto operace vedly většinou k domovním prohlídkám v celé Itálii a k zatčení několika soudruhů, kteří strávili následně 1 nebo 2 roky ve vazbě. Poté čelili soudním řízení s obviněními ze spolčení a obvykle také z některých přímých akcí, ke kterým inkviziroři nenašli žádné podezřelé. Většinou bylo proti soudruhům v soudních řízeních použito veřejné angažmá v anarchistických bojích a jejich otevřená podpora anarchistických ideí (podpora přímých akcí, solidarita s vězni, vydávání anarchistického časopisu, provoz webovek, atd.) jako jediných důkazů obžaloby. Většinou právě proto byli ve většině případů později soudem osvobozeni, ale až po tom, co museli strávit mnoho měsíců a roků za mřížemi.

Mimo tyto velké represivní operace probíhá neustálá represe proti místním anarchistickým skupinám, které se angažují především v místních bojích, jako například proti policejnímu násilí, vystěhování, detenčním centrům pro uprchlíky, vězení, gentrifikaci, korporátním zájmům…V těchto případech jsou anarchisté konstatně utlačováni opakujícíma se soudama a tráví mnoho času tím, že chodí do vězení a z vezění, domácích vězení a nebo dalšími způsoby je omezována jejich svoboda. Tato policejní strategie, snaha o vyčerpání a následné vyhoření soudruhů má za účel zničení místních anarchistických skupin v mnoha městech, ale zvlášť znatelné je to po mnoho let v Torině.

O poslední z nich, Operaci Scintilla, přinášíme následující text.

OPERACE SCINTILLA (TORINO)

V úterý, 7. února 2019, brzy ráno stovky fízlů s pomocí hasičů napadly Asilo, anarchistický squat v Torině, který byl obsazen od roku 1995 a byl velmi aktivní v organizování sociálních bojů (proti evikcím, proti věznění migrantů, také před několika lety proti TAV…). Lidi vylezli na střechu, kde odolávali přes 24 hodin. Nakonec se fízlům podařilo dostat všechny ven, vyklidit a rozmlátit celý dům.

Kromě vyklizení prostor, bylo cílem této represivní operace zatčení několika lidí a obvinění z terorismu. Šest zatčených soudruhů (sedmý člověk je na útěku) je obviněno z 21 útoků proti firmám a institucím (včetně francouzské ambasády a několika poštovních úřadů) spojených se zadržením a vyhoštěním migrantů.

V následujících dnech se odehrálo několik solidárních setkání v okolí, ze kterých se staly divoké demonstrace. Dva soudruzi byli zatčeni během první z těchto demonstrací. Dva dny poté prošel centrem Torina obrovský pochod s více než 1000 lidmi, ničícími některé korporátní a městské vybavení a bojujícími s policií. Čtyři lidé byli zraněni a jeden, který byl sražen policejní dodávkou, je stále ve vážném stavu. Naneštěstí bylo na konci této akce zatčeno dalších 8 kamarádů, byli zbiti a obviněni z “devastace a plenění”, za což jim hrozí až 15 let vězení. Další den, stejně jako každý den, probíhala demoška před vězením v Torině, kde byli soudruzi zadrženi. Nějaké petardy zasáhly vnitřek vězení a způsobily exploozi plynových zásobníků, což vedlo k úplné devastaci a kolapsu jedné sekce věznice (nikdo nebyl zraněný).  “Fire to the prisons!”

13. února byli všichni přátelé zadrženi během tohoto pochodu a předchozích demonstrací propuštěni a ty nejtěžší obvinění byla stažena. Jsou teď “na svobodě”, ale každý den se musí hlásit na policii. Ostatní soudruzi, kteří byli obviněni z terorismu jsou stále ve vazbě, muži byli už převezeni do věznic s nejvyšší ostrahou.

Zde jsou adresy všech momentálně držených v několika posledních policejních operací:

– SCRIPTA MANENT

Alfredo Cospito
Nicola Gai
Danilo Cremonese
Alessandro Mercogliano 
C.C. Via Arginone, 327 – 44122 Ferrara, Italy

Marco Bisesti
C.C. San Michele – Strada Casale, 50/A – 15121 Alessandria (AL), Italy

Anna Beniamino
C.C. di Rebibbia – Via Bartolo Longo 92 – 00156 Roma, Italy

PANICO

Salvatore Vespertino
Giovanni Ghezzi
c.c. Sollicciano via Minervini 2r 50142 Firenze, Italy

Pierloreto Fallanca
piazza Falcone e Borsellino n. 1, 19125 La Spezia, Italy

– SCINTILLA

Ruggeri Silvia
Volpacchio Giada
C.C. Lorusso e Cutugno via Maria Adelaide Aglietta, 35, 10149 Torino TO – Italy

Rizzo Antonio

Salvato Lorenzo

Blasi Niccolò
De Salvatore Giuseppe
C.C. Ferrara, via Arginone 327, 44122 Ferrara – Italy

Zatýkání a prohlídky následující represivní operace proti anarchistům v Trentinu v Itálii

Během noci a rána úterý 19. února 2019 bylo zatčeno sedm anarchistů na různým místech v Trentinu: Agnese, Giulio, Nico, Poza, Rupert, Sasha, Stecco. Jeden z nich, Sasha, byl umístěn do domácího vězení, zatímco ostatní byli rozmístěni do různých věznic. Hlavní obvinění jsou “zločinné spolčení za účelem terorismu a podkopání demokratického pořádku” (článek 270bis trestního zákoníku) a “teroristický útok” (čl. 280 tr.z.) s odkazem na některé přímé akce, které se za poslední léta odehrály v Trentinu. Další obvinění jsou: “přerušení veřejných služeb”, “ničení”, “sabotáž telematických zařízení”, “žhářství” a “převoz výbušnin”.

Současně bylo provedeno 50 prohlídek, s přibližně 150 přítomnými policisty a Carabinieri v represivní operaci, která byla nazvaná “operace Renata”, očividně inspirované přezdívkou jednoho auta, které využívali naši přátelé. Vyšetřování je vedené Digos (státní policií) a ROS (Carabinieri). Ve stejný den byla v Římě svolána tisková konference, organizovaná protiteroristickým týmem. Je evidentní snaha o rozškatulkování anarchistů v Trentinu a popsání vztahů v rámci chiméry “podzemní organizace” (s lídry, provokatéry, pokladníky, zodpovědnými, “úkryty”, atd). Zjevná je též snaha vznášet obvinění, která zajistí co nejvíce let za mřížemi.

Je pravděpodobné, že brzy budou soudruzi převezeni do jiných věznic (takže adresy se mohou změnit). Uvádíme poslední aktualizaci z 22. února 2019.

Revoluční solidaritu s vězněnými anarchisty

Giulio Berdusco
Casa Circondariale di Udine
Via Paluzza 77
33028 Tolmezzo (UD)
Italia [Italy]

Rupert:
Roberto Bottamedi
Casa Circondariale di Brescia Canton Mombello
Via Spalto S. Marco 20
25100 Brescia (BS)
Italia [Italy]

Nico:
Nicola Briganti
Casa Circondariale di Verona Montorio
Via S. Michele 15
37131 Verona (VR)
Italia [Italy]

Stecco:
Luca Dolce
Casa Circondariale di Udine
Via Paluzza 77
33028 Tolmezzo (UD)
Italia [Italy]

Poza:
Andrea Parolari
Casa Circondariale di Vicenza
Via Basilio Dalla Scola 150
36100 Vicenza (VI)
Italia [Italy]

Agnese:
Agnese Trentin
Casa di Reclusione Verziano
Via Flero 157
25125 Brescia (BS)
Italia [Italy]

– Ostatní anarchističtí vězni

Maddalena Calore
Casa Circondariale di Uta, Strada II Ovest
09010 Uta (Cagliari) – Italy

Davide Delogu
Contrada Piano Ippolito, 1,
96011 Augusta (Siracusa) – Italy

Francesco “Jimmy” Puglisi
Casa Circondariale Roma Rebibbia – Nuovo Complesso
Via Raffaele Majetti, 70 – 00156 Roma – Italy

Marina Cugnaschi
Seconda Casa di Reclusione di Milano – Bollate
Via Cristina Belgioioso, 120 – 20157 Milano – Italy

zdroje:

https://325.nostate.net/2019/02/22/arrests-and-searches-following-a-repressive-operation-against-the-anarchists-in-trentino-italy

https://325.nostate.net/2019/02/22/about-the-repression-against-anarchists-in-italy

Posted in Věznění, represe, Zprávy.

Tagged with .