Skip to content


Dobré a špatné zprávy z Řecka

Přinášíme dvě významné zprávy z Řecka. Jedna pozitivní se týká útěku anarchisty z vězení. Špatnou zprávou je pak zatčení tří anarchistů během pokusu o expropriaci.

Anarchistický vězeň Giannis Michailidis (někdy je jeho jméno uváděno jako Yannis a příjmení jako Mihailidis) unikl před pár dny z takzvaného venkovského vězení Tyrintha (Tiryns) v Peloponnese. Dne 1. února 2013 byl zatčen po dvojité loupeži, ke které došlo ve Velventosu (v oblasti Kozani, v Řecku).

Spolu s anarchisty Nikosem Romanosem, Dimitrisem Politisem a Andreasem-Dimitrisem Bourzoukosem, byli 30. dubna 2013 také zatčeni uprchlí anarchisté Argyris Dalios, Fivos Harisis, Giannis Naxakis a Grigoris Sarafoudis – ne všichni byli odsouzeni za loupeže.

Soudruh před útěkem, vykonával trest 16 let a 4 měsíce, uložený rozsudkem, který následoval po soudním procesu ve věci loupeží v Velventos. Kromě toho byl v roce 2015 odsouzen na 15 let za obvinění související s útokem na policii 18. května 2011 v Pefki, kdy během policejní kontroly byli zraněni dva policisté a také anarchista Theofilos Mavropoulos. Ten byl též zatčen. Giannis je také známý jako „lukostřelec Syntagmy“, protože v únoru 2011 byl ve střetech během generální stávky zatčen za to, že lukem a šípem zasáhl policii, která chránila řecký parlament na náměstí Syntagma v Aténách.

Policie podle tisku již incident vyšetřuje.

Dlouhý život pro anarchistu Giannise Michailidise!

Další zatýkání

Ve středu 12. června 2019 byli tři naši anarchističtí soudruzi zatčeni v Soluni, během vyvlastnění hlídané peněžní dopravy, která měla znovu naplnit bankomat v univerzitní nemocnici AHEPA.

Byli chyceni policisty protiteroristické jednotky, právě když byli v jejich autě a chtěli odjet z místa. Giannis Dimitrakis a Kostas Sakkas zaplatili cenu za svou politickou volbu, když se postavili proti vládcům tohoto světa. Oba skončili ve vězení. Třetí soudruh Dimitra je obviněn ze spolupráce při loupeži.

V jejich domech proběhli prohlídky a bylo zabaveno mnoho osobních věcí. Média nyní vytvářejí vlnu hrůzy. Ráno 13. června byli převezeni k státnímu zástupci a nyní nemáme o tomto případě žádné další podrobnosti.

V pátek 15. 6 ve 21:00 dorazilo více než 50 anarchistů na most, kde je vizuální kontakt s celami. Zvedli velký banner, rozsvítili světlice a křičeli pozdravy solidarity s anarchisty zatčenými 13.6.

Z dopisu od obviněných anarchistů:

Prohlašujeme, že jsme stále silní, s naší nedotčenou důstojností, našimi zásadami a hodnotami, kterými se řídí naše bytí. Postavíme se novým utrpením, které pro nás připravují vládci tohoto světa. Není to krok zpět!

Terorismus je námezdní otroctví,
žádný smír s šéfy.
Teroristé a bandité jsou státy a kapitalisté.
Solidarita je naší zbraní.

 

# Informace čerpány z webů:

Posted in General, Zprávy.

Tagged with , , , , , , , , .