Skip to content


Zpráva o procesu s anarchistickou písničkářkou

Ostrava„Fuck gender, take a molotov, burn the police.“ Těchto pár slov napsaných na ceduli stačí v současném Česku k tomu, aby vás hnali k soudu. Právě to se přihodilo anarchistické písničkářce vystupující pod jménem Beltza Gorria.

První přelíčení v její kauze proběhlo 9. července v budově okresního soudu v Karviné. Tomu předcházelo otravování její rodiny a aniž by jí samotné zaslali fízlové předvolání (zřejmě je to těžší než zasílat e-maily, sms a volat), vyhlásili po ní pátrání. Po dlouhých tajnostech se nakonec dozvěděla, že je obviněna z „podněcování k trestnému činu násilí na úřední osobě“ a policie vyjádřila svou snahu spojit její aktivismus kauzou Fénix 2, ačkoli to nedává vůbec žádný smysl.

Podporu jí, ale také další stíhaným aktivistům, vyjádřili 22. června anarchisté ze severu Moravy v rámci několika solidárních akcí. Například kamarádi z antifašistického Kolektivu 161 vyrobili obří transparent s nápisem „Stop politickým procesům. Můžou tě zavřít, ale nikdy nezlomí“, který pak pověsili nad rušnou silnici.

Během dalšího soudního stání, které se konalo v Karviné 29. srpna, byla osmnáctiletá anarchistka odsouzena k dvouměsíčnímu trestu odnění svobody s odkladem na jeden rok. Proti rozsudku se odvolala. Pro web A2larm, který se o případ zajímal, se vyjádřila: „I během tohoto případu, mě jednání policie přesvědčilo, že moje postoje jsou správné. A toho, že jsem si vzala tento transparent, nelituji. Bezpečnost by se dala zajistit i bez existence policie.“

Převzato z webu afed.cz

Posted in General, Zprávy.

Tagged with , .