Skip to content


Represe v putinovském Rusku po roce 2012: dobrodružství dvou anarchistů

Kolektiv 115 na 24. října plánuje přednášku a diskuzi s dvěma anarchisty v minulosti vězněnými v Rusku. Na místě bude distribuce s benefičními materiály ABC a Rupression, kampaně podporující anarchisty s tíhané v kauze “Síť“.

★★★

Jak probíhají a koho se týkají represe v Rusku po roce 2012?

Alexandr Kolčenko strávil po ruských věznicích 5 let a 4 měsíce na základě vykonstruovaného případu, kdy byl obviněn z terorismu. Po anexi Krymu zatkly ruské tajné služby Kolčenka spolu s režisérem Olegem Sencovem a mučily je. Alexandra pustili na svobodu v rámci výměny vězněných mezi Ruskem a Ukrajinou v září 2019. Alexej Polichovič byl zadržen v rámci protivládních protestů v roce 2012 a strávil ve vězení 3 roky a 3 měsíce. Byl obviněn z účasti na masových nepokojích na náměstí Bolotnaya v Moskvě. Po propuštění pracoval na projektu ochrany lidských práv a monitorování represí v Rusku.

Kolčenko a Polichovič budou vyprávět osobní příběhy o setkání se systémem, o metodách práce ruských represivních složek, a o lidech, kteří se stávají oběťmi represe. Také se zamyslí nad tím, co by udělali jinak. Po úvodu bude následovat debata.

Diskuse proběhne v ruském jazyce s překladem do češtiny.

čtvrtek, 24 října 2019 od 19:00
Kavárna Potrvá
Srbská 2
Praha

★★★

Репрессии в России после 2012 г.: приключения двух анархистов

Как происходят и кого затрагивают репрессии в России после 2012 (после Болотной площади)?

Александр Кольченко провел в российских тюрьмах 5 лет и 4 месяца по сфабрикованному обвинению в терроризме. После аннексии Крыма в 2014 г. российские спецслужбы задержали Кольченко и режиссера Олега Сенцова и пытали их. Александра освободили в ходе обмена пленными между Украиной и Россией в сентябре 2019 г. Алексей Полихович был задержан после протестов 2012 года и отсидел в тюрьме 3 года и 3 месяца. Его обвинили в участии в массовых беспорядках на Болотной площади Москвы. После освобождения работал в правозащитном проекте по мониторингу репрессий в России.

Кольченко и Полихович расскажут:
о личном опыте столкновения с системой,
о методах работы российских силовых структур,
о тех, кто становится жертвами репрессий.
А также отрефлексируют свои активистке ошибки

Posted in Akce, General.