Skip to content


Vyprávění anarchistky o situaci v Itálii

Anarchistka žijící v Itálii nám poskytla poznámky o tom, co vyvolala opatření reagující na šíření koronaviru v této zemi. Popisuje zejména situaci ve věznicích, ale i na ulicích a pracovištích.

Na ulicích

Zůstavám u jedné přítelkyne doma a jsme v pohode, ale není jednoduché vyjít na ulici. Vždycky, když jdeme ven, potkáme policii. Abychom mohli jít ven, musíme vyplnit formulář. Můžeš jít jenom do lékárny, supermarketu a do práce. Pokud máš psa, můžeš s ním jít kolem domu, ve kterém bydlíš.

Oficiální pokuty za porušení podmínek se pohybují mezi 200 – 500 euro a musíš kvůli tomu k soudu. Pokud jsi pozitivní na koronavirus, pokuta je 5000 euro a až 12 let vězení. To je ale teorie. Nemyslím, že je možné soudit milióny lidí. V některých případech, především v jižní Itálii, kde hodně lidí porušuje nařízení a chodí ven, nasadili na sledování drony. V tuhle chvíli v celé Itálii policajti zjišťují porušování nařízení přes fotky na sociálních sítích. U infikovaných lidí, prý bude stát trasovat jejich pohyb podle telefonů. Je jasné, že ne každý má dům, kde může zůstat. Mluví se hodně o nasazení armády do ulic. Už teď je v parcích a při vjezdu do Modeny, kde jsme i my.

Ve věznicích

Co se týče situace ve věznicích, ve 27 vězni povstali proti zákazu návštěv jako prostředku zabránění šíření nákazy, když evidentně uvnitř vězení žádná hygienická opatření přijata nebyla. Dokonce ani žádná separace nemocných. Bylo by zdlouhavé popisovat situace v jednotlivých vězeních, ale když jsme šly kolem vězení v Modeně, viděly jsme kouř za zdí a helikoptéru. Tak jsme tam zůstaly stát s matkami, přítelkyněmi a rodinami vězňů, kteří nechápali situaci ani stav jejich blízkých.

Slyšely jsme zevnitř střelbu a po chvíli jsme se šly podívat ze strany, kde je vidět na věznici. Křičeli “Oni nás masakrují”. Byli tam všechny policejní složky, které v Itálii existují. Večer odváželi vězně do jiných věznic, protože ta v Modeně skoro celá schořela (část pro 80 vězňů). Viděly jsme, jak policajti mlátí vězně. Hned po tom, co jsme my i ostatní ženy odešly, v médiích řekli, že tam byl někdo mrtvý. To číslo se zastavilo až na 9 mrtvých, což byl šok.

Druhý den jsme opět šly před věznici i s blízkýma vězňů. Dozvěděly jsme se, “že ti mrtví se předávkovali metadonem, který požili během povstání”. Tento motiv se objevil také u smrtí v dalších věznicích, jednoho v Bologne a čtyř v Rieti. Je neslýchané, že 14 vězňů v třech různých věznicích zemřelo ze stejného důvodu, což je verze státu. Myslíme si, že jde o oběti vězeňského systému, jako všechny oficiální sebevraždy. Stát nyní poskytne miliony na opravy věznic.

Ekonomika a pracoviště

Jinak tady zuří ekonomická krize, především pro ty, kteří pracují na dočasné smlouvy, což je většina mladých a středně mladých lidí. “Strategická výroba” pokračuje, ale v mnoha případech bez bezpečnostních opatření pro zaměstnance, kvůli čemuž se někteří zaměstnanci pokoušeli o stávku. Byla ale znemožněna, kvůli porušení zákona proti schromažďování.

Anarchisté jsou kritičtí ke stavu zcela pod kontrolou a k rozdílným podmínkám v rámci různých tříd. Také podporují vězně. Jsou různé přístupy ke karanténě. Hodně míst přestalo se svými iniciativami ze zodpovědnosti. Některé museli svou činnost ukončit kvůli kontrolám. V ulicích nikdo není, takže se dá maximálně udělat malá rychlá solidární demonstrace před věznicí. Někteří soudruzi se zapojili do “aktivní solidarity” a nosí lidem domů jídlo a léky.

Co je jasné, že státní kontrola vzrůstá. Myslím, že by mělo smysl zavřít továrny a bary než nám zakázat chodit ven na slunce. Tohle mi připadá absurdní.

Související články:

Posted in General.

Tagged with .