Skip to content


Zemřel Stuart Christie

Stuart ChristieZakladatel Anarchistického černého kříže, nakladatelství Cienfuegos Press a spoluautor knihy The Floodgates of Anarchy skonal 15. srpna 2020 po souboji s rakovinou plic.

Stuart Christie se narodil v Glasgow a vyrostl v Blantyre. Utváření svých politických postojů připisoval babičce, jejíž morální hodnoty a etický kodex převzal. Jeho odhodlání následovat vlastní svědomí ho přivedlo k anarchismu: „Bez svobody by tu nebyla žádná rovnost a bez rovnosti žádná svoboda, a bez boje by tu nebylo ani jedno.“ To ho rovněž vedlo od kampaně proti nukleárním zbraním k připojení se k boji proti španělskému fašistickému diktátorovi Francovi (1892–1975). To už byl členem Anarchistické federace a britské sekce Mezinárodní asociace pracujících.

Přestěhoval se do Londýna a dostal se do kontaktu s tajnou španělskou anarchistickou organizací Defensa Interior (Vnitřní odboj). Byl zatčen v Madridu v roce 1964, když měl u sebe výbušniny, které měly být použity při chystaném atentátu na Franca. Aby policie zamaskovala fakt, že měla ve skupině informátora, tvrdila, že měla nasazené agenty v Británii – a lhala, že Christie jí byl nápadný tím, že měl na sobě kilt.

Hrozba popravy a dvacetiletý trest přitáhl mezinárodní pozornost k odboji proti Francově vládě. Ve vězení se Christie spřátelil s militantními anarchisty z jeho i starších generací. Pod tlakem protestů se mohl v roce 1967 vrátit do Anglie, starší a moudřejší, ale stále stejně odhodlaný pokračovat v odboji a využít získanou proslulost k pomoci perzekvovaným soudruhům.

V Londýně potkal Brendu Earlovou, která se později stala jeho politickou a životní partnerkou. Potkal zde také Alberta Meltzera a s ním později znovu založil Anarchistický černý kříž (Anarchist Black Cross) propagující solidaritu s vězněnými anarchisty ve Španělsku, stejně jako samotný odboj. Jejich kniha, The Floodgates of Anarchy (Stavidla anarchie) propagovala revoluční anarchismus v kontrastu s přístupem jedinců, kteří k anarchismu přešli od mírového hnutí šedesátých let. Na anarchistické konferenci v Carraře roku 1968 se Christie seznámil s novou generací militantních anarchistů, sdílejících jeho postoje a přístup k přímé akci.

Politické přesvědčení a mezinárodní vazby učinily z Christieho terč britských tajných služeb. V roce 1972 byl ale v Británii zproštěn obvinění za přípravu atentátu na Franca, protože porota dokázala pochopit, proč by někdo chtěl Franca vyhodit do povětří.

Christie založil Cienfuegos Press (Nakladatelství Sta střel), kde následně vydával nespočet knih o anarchismu a Cienfuegos Press Anarchist Review. Na stránce christiebooks.com shromáždil řadu filmů o anarchismu a životopisy významných anarchistů. Využil facebook k vytvoření jedinečného archivu anarchistické historie, kde zaznamenával vzpomínky a události z vlastního života a životů lidí okolo něj.

Christie napsal The investigative researcher’s handbook (Příručka investigativního badatele, 1983) a v praxi takové pátrání předvedl o rok později v knize o italském fašistickém teroristovi Stefano delle Chiaie. V roce 1996 publikoval první verzi historické studie We the anarchists: a study of the Iberian Anarchist Federation (FAI), 1927–1937 (Jsme anarchisté: studie o Iberské anarchistické federaci). Dále vydal tři ilustrované příběhy o svém životě My Granny Made Me an Anarchist, General Franco Made Me a ‘Terrorist’ a Edward Heath Made Me Angry (Moje babička ze mě udělala anarchistu, Generál Franco ze mě udělal „teroristu“ a Edward Heath mě naštval), které byly v roce 2004 sloučeny do jednoho vydání pod názvem Granny made me an anarchist: General Franco, the Angry Brigade and Me (Babička ze mě udělala anarchistu: Generál Franco, Angry Brigade a já). Jeho posledními publikacemi byla tři čísla ¡Pistoleros! The Chronicles of Farquhar McHarg, příběhy o anarchistovi z Glasgow, který se přidá ke skupině španělských anarchistů v letech 1918–1924. Christie se účastnil mnoha anarchistických bookfairů a filmových festivalů.

Jeho partnerka Brenda zemřela v červnu roku 2019. On odešel klidně za přítomnosti dcery Branwen a za poslechu Brendiny oblíbené písničky “Pennies From Heaven”.

Stuart Christie – 10. července 1946 až 15. srpna 2020. R.I.P.

Převzato z webu: afed.cz

Posted in General.

Tagged with .