Skip to content


Zemřel náš soudruh Alexej Sutuga

Ráno 1. září 2020 zemřel 34 letý anarchista Alexej Sutuga, přezdívaný Sokrates. Podlehl těžkým zraněním hlavy na jednotce intenzivní péče v moskevské nemocnici ve výzkumném institutu Sklifosovského.  Doktoři bojovali o záchranu jeho života více jak týden, ale zranění byla příliš vážná.

Alexej zemřel po potyčce v blízkosti obchodu, která proběhla 23 srpna blízko stanice metra Baumanskaya v centru Moskvy. Okolnosti incidentu zůstávají nejasné. Byli zadrženi čtyři lidé, kteří se údajně účastnili zmlácení Alexeje. U soudu jeho rodinu zastupuje slavná právnička a doufáme, že díky ní zjistíme podrobnosti o událostech té noci. Zatím nejsou žádné důvody domnívat se, že útok byl politicky motivovaný.

Alexej Sutuga se od roku 2000 podílel na vytvoření ruské anarchistické skupiny Autonomní akce. Nejdříve v lokální skupině v Irkutsku a později v Moskvě, kde byl také aktivním členem. Byl součástí mnoha různých anarchistických iniciativ. Není zde možné všechny vyjmenovat.

Antifašismus byl vždy jedna z jeho hlavních priorit. Byl dvakrát uvězněn po potyčce s neonacisty, kteří šli donášet na policii, ve chvíli, kdy byli na straně poražených. Naposledy doslova řekli jejich kámošům v uniformě, že byli napadeni “tím stejným hrozným Sokratem, kterýho fotky jsou na internetu”.

Alexej byl součástí mnoha kreativních projektů: byl frontmanem punkové kapely Working Boys, byl součástí představení divadla Teatr.doc a loni v květnu mu v ruštině vyšel vězeňský memoár “Dialogues about prison” (Dialogy o vězení)

V posledních letech jeho života žil Alexej v Moskvě, pracoval na stavbách a jako opravář a lešenář. Antifašismus pro něj zůstal důležitý: spravoval telegramový kanál Antifa Jokes a stále se příležitostně účastnil potyček s krajní pravicí v ulicích.

Alexej se také podílel na publikaci časopisu Avtonom, na organizaci cyklu přednášek pro časopis Avtonom a a byl stále aktivní v ulicích.

Jeho syn bude tento podzim nastupovat do třetí třídy.

Přispějte Alexejově matce na výdaje za pohřeb:  https://www.paypal.me/sutugaolga

Posted in General.