Skip to content


Třetí vydání kalendáře Černá Luna je tu!

Tento rok jsme se rozhodli výtěžek z kalendáře dát LGBT+ komunitě v Polsku, která čelí v současnosti represím a potřebuje finance na právní pomoc.

Represe začali tento rok v srpnu, kdy policie zadržela desítky osob při demonstraci na podporu aktivistky Margot, která byla zadržena za poničení dodávky nadace Pro – Právo na život. Tato konzervativní organizace, podobně jako u nás Hnutí pro život, jezdí po ulicích se zmiňovanou dodávkou potištěnou homofobními nápisy a otevřeně vyzývá k nenávisti vůči lidem s odlišnou sexualitou a nenormativní gender identitou. Aktivistka je z kolektivu Stop Bzdurom a měla strávit ve vazbě dva měsíce, i přesto, že obvykle se za podobné přestupky uděluje například dohled nebo pokuta. Nakonec byla asi po měsíci z vazby propuštěna hlavně kvůli velké veřejné podpoře. V současnosti se musí třikrát týdně hlásit na policii a čeká na soud. Kromě Margot bylo zatčeno během protestů mnoho dalších aktivistů.

Situace se ještě více vyhrotila schválením nového zákona ohledně zákazu potratů. Tísíce lidi protestují v Polsku již více jak týden a mezinárodní aktivisté organizují podporující skupiny jako například u nás nově vznikající Ciocia Czesia nebo v Německu Ciocia Basia. Tyto skupiny pomáhají ženám cestujících z jiných zemí zajištění bezpečného potratu.

Pokud byste chtěli podpořit aktivisty a aktivistky v Polsku můžete si objednat kalendář Černá luna přes email cernaluna/@/riseup.net nebo v Brně přes kolektiv Rote Zora na fb: @rotezorazin, cena kalendáře je 250-500 kč podle toho kolik si můžete dovolit.

Černá Luna je kalendář, ve kterém najdete pohanské, historické a čarodějnické svátky. Navrhuje možné druhy oslav a rituálů, které mohly být zapomenuty a které nám v těžkých časech mohou pomoci navrátit vnitřní sílu pokračovat v každodenním boji za spravedlivější a smysluplnější svět.

Ať už rok 2021 přinese cokoliv, naskytne se určitě příležitost pro vyjádření solidarity, vzájemné pomoci a spolupráce. To, jak naše budoucnost bude vypadat, se projeví na síle naší vůle, schopnosti stát si za našimi hodnotami, vynalézavosti, předvídavosti a statečnosti odolávat a bránit se.

Posted in General, Publikace.

Tagged with , .